• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-
  • kajtek_baner_1300x260

Autoturystyka

Atrakcje turystyczne województwa śląskiego

Atrakcje turystyczne województwa śląskiego

27 stycznia 2014

 

Czy województwo śląskie kojarzy się nam z turystyką, obleganymi miastami, zabytkami, tłumem na szlakach? Wydaje się, że raczej nie. A jednak. Rocznie odwiedza je 4,2 miliona turystów.

 

Na pierwszy rzut oka województwo śląskie nie jest kojarzone z turystyką. Okazuje się jednak, że jest to region plasujący się na czwartym miejscu w Polsce pod względem turystyki. Jest regionem na każdą pogodę i dla każdego.

Miłośnicy wędrówek po górach pewnie od razu wymienią Beskidy ze Szczyrkiem, Korbielowem, Wisłą, Istebną, Milówką, Brenną. Od wiosny do jesieni można chodzić po górskich szlakach, a zimą wybrać się na narty.

Atrakcją dla turystów jest Jura Krakowsko-Częstochowska, nie tylko na spacery. Bardziej aktywni i wysportowani mają możliwość wspinania się na skałkach.

W województwie śląskim możemy zwiedzić ruiny zamków rycerskich, np., w Ogrodzieńcu, Olsztynie pod Częstochową, Będzinie, Pszczynie (tu znajduje się również rezerwat żubrów).

 

Śląskie opracowało Szlak Zabytków Techniki. To 36 miejsc związanych z dawnym przemysłem, wśród których są m.in. Sztolnia Czarnego Pstrąga i dawna kopalnia srebra w Tarnowskich Górach (zwiedzanie odbywa się łodziami, na zdjęciu niżej), Górnośląska Kolej Wąskotorowa w Bytomiu i Miasteczku Śląskim, Muzeum Chleba w Radzionkowie, Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, Tyskie Muzeum Piwowarstwa, Galeria Szyb Wilson i Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu.

 

 

Warto przy tym wspomnieć o osiedlach Giszowiec i Nikiszowiec w Katowicach. To drugie jest wpisane na listę Pomników Historii.

 

W Chorzowie jest największy w kraju ogród różany – Rosarium w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku.

W regionie są Pustynia Błędowska i znane miejsca kultu religijnego, żeby wymienić chociażby Jasną Górę w Częstochowie i Piekary Śląskie.

 

– Szlak Zabytków Techniki jest chyba najbardziej rozpoznawalnym i unikatowym produktem turystycznym. Jest to wiele obiektów będących jeszcze niedawno zakładami pracy, które dzisiaj są otwarte dla ludzi i można je zwiedzać. Pokazujemy nie tylko jak ludzie pracowali, ale również jak żyli, spędzali wolny czas. Mamy również Szlak Kulinarny “Śląskie szlaki” pokazujący nie tylko stereotypową roladę śląską, ale i wszystkie odmiany i koloryty kuchni regionalnej począwszy od kuchni Jury Krakowsko-Częstochowskiej mającej wpływy małopolskie, częściowo żydowskiej, po kuchnię Beskidów z wpływami góralskimi czy kuchnię mieszczańską śląska cieszyńskiego z wpływami węgierskimi, austro-węgierskimi – mówi Agnieszka Sikorska ze Śląskiej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

 

Roman Furciński, fot. www.katowice.eu, internet

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-
  • kajtek_baner_1300x260

Kontakt