• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Odblaski to nie obciach, mogą uratować życie

Odblaski to nie obciach, mogą uratować życie

24 grudnia 2014

 

Apele o noszenie elementów odblaskowych przez pieszych i rowerzystów nie są fanaberią i pustymi słowami policjantów. Nie bójmy się, że nosząc je narażamy się na ironiczne uśmieszki innych. O tym jak są potrzebne na pewno może zaświadczyć chyba każdy kierowca. W ostatnich dniach, nie tylko w Radomiu i regionie doszło do wypadków, również tragicznych, po zmroku z udziałem pieszych. Nie nosili oni odblasków.

  

– Zbliżające się święta i z wiązany z tym wzmożony ruch pieszych i pojazdów, opady deszczu, zmrok. Zagrożenie, które w tym okresie najczęściej dotyczy pieszych. Gdy dodać jeszcze do tego zachowane pieszych na drodze, a więc nieuwagę, brak elementów odblaskowych. Efekt tego to seria groźnych wypadków z udziałem pieszych. W dwóch ostatnich dniach na terenie Mazowsza doszło do groźnych zdarzeń z udziałem pieszych, kilka zakończyło się tragicznie – informują mazowieccy policjanci.

 

W Oblasie, w powiecie radomskim, ok. godz. 16, 44-latek kierujący mercedesem najechał na pieszego, który leżał z rowerem na jezdni. Poszkodowany trafił do szpitala.

W Radomiu ok. godz. 17 na przejściu dla pieszych na Wierzbickiej, osobowy VW potrącił 58-letnia kobietę. W tym samym czasie na Renault najechał na 63-letniego mężczyznę. Na Odlewniczej 22-latek kierujący Toyotą potrącił 28-latkę, która szła środkiem jezdni.

W Sokołowie Podlaskim,  na drodze krajowej nr 62, na przejściu dla pieszych Suzuki potrąciło 45-letią kobietę. Według relacji świadków, kobieta weszła na „pasy‿, gdy zatrzymały się  przed nimi dwa pojazdy. Znajdując się na drugiej połowie jezdni, została potrącona przez samochód.

Do najbardziej tragicznych wypadków doszło w powiecie ostrołęckim. Na drodze krajowej nr 61, VW Golf najechał na pieszego prowadzącego rower. Poszkodowany trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala.

W Ostrołęce,  na Kopernika, Alfa Romeo uderzyła w pieszą przechodzącą przez przejście dla pieszych, a na Targowej  volkswagen potrącił 87-letniego mężczyznę. W miejscowości Zamość, na przejściu dla pieszych potrącony został 33-latek, który zginął na miejscu. Sprawca tego wypadku zbiegł.

 

Powyższe zdarzenia są przykładem, jak ważna jest widoczność na drodze. Po zmroku, podczas opadów atmosferycznych, gdy szyby pojazdu są zaparowane, a pieszy jest ubrany na ciemno, kierujący pojazdem jest praktycznie bez szans na to, by zobaczyć osobę na drodze. Nie ma znaczenia, czy jest to pobocze, jezdnia czy przejście dla pieszych. Założenie odblasku może uratować nie tylko zdrowie, ale i życie. Kierujący pojazdem zyskuje wówczas możliwość zauważenia przeszkody na drodze, jaką jest pieszy i czas na możliwość reakcji.

 

– Bardzo ważne jest postępowanie samych pieszych, którzy muszą uświadomić sobie, że to właśnie oni są w największym stopniu odpowiedzialni za własne bezpieczeństwo na drodze. Od tego, w jaki sposób będą się po niej poruszać, czy wykażą się rozsądkiem wkraczając na przejście dla pieszych  oraz czy będą widoczni. Niestety, jeszcze niewiele osób używa odblasków, zwłaszcza pieszych, mimo że prawo nakłada obowiązek używania „odblasków‿ poza terenem zabudowanym. Pamiętajmy, że do większości wypadków dochodzi właśnie w terenie zabudowanym. Tam właśnie jest wiele dróg i ulic o słabym oświetleniu lub zupełnie go pozbawionych. Często brakuje chodników a nawet poboczy i piesi zmuszeni są do poruszania się jezdnią. Tam właśnie warto być widocznym, zadbać o siebie i założyć kamizelkę odblaskową, opaskę lub choćby niewielki odblask. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i za innych – dodają policjanci.

RF, źródło KWP, fot. KWP

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt