• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Bezpieczne ferie 2015. Odblaski od radommoto.pl! (film)

Bezpieczne ferie 2015. Odblaski od radommoto.pl! (film)

16 stycznia 2015

 

Od poniedziałku rozpoczynają się ferie zimowe dla uczniów szkół województwa mazowieckiego. W czwartek przekazaliśmy odblaski w gimnazjum i szkole podstawowej w Belsku Dużym w powiecie grójeckim.

 

Policjanci i pedagodzy szkolni od kilku dni przypominają uczniom i ich rodzicom o zasadach bezpieczeństwa. Mówią o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania i przebywania podczas ferii, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i podczas zabawy oraz o zagrożeniach, które mogą spotkać dzieci i młodzież. Jedno z takich spotkań odbyło się w czwartek w Publicznym Gimnazjum w Belsku Dużym, w powiecie grójeckim.

 

Pod okiem rodziców, opiekunów

– Zawsze o wszystkim musicie informować rodziców, dziadków lub osoby, które się wami opiekują. Musicie ich informować gdzie wychodzicie, co się z wami dzieje, musicie odbierać telefony od nich. Jeżeli tego nie zrobicie, mogą być zgłoszenia do nas, do Policji, że coś się wam stało – mówiła podkom. Agnieszka Wójcik, specjalista zespołu ds. nieletnich Wydziału Prewencji w Komendzie Powiatowej Policji w Grójcu. – Jeżeli spadnie śnieg, będą niskie temperatury, nie bawcie się na zamarzniętych rzekach, stawach, jeziorach. Być może słyszeliście o tragicznym wypadku sprzed kilku dni, gdzie dwóch młodych chłopaków utonęło.

 

Policjantka apelowała, żeby nie zażywać alkoholu, papierosów, narkotyków oraz nie nawiązywać znajomości z nieznajomymi i nie zgadzać się na ich zaproszenia spędzenia czasu.

 

– To może być dla was bardzo niebezpieczne. Ktoś może was wykorzystać – mówiła.

 

Noście odblaski, to nie obciach

Podczas takich spotkań wiele uwagi poświęca się konieczności noszenia elementów odblaskowych. Przypomniano o tym również w belskim gimnazjum.

 

– Codziennie obserwuję waszych rówieśników jak poruszają się na drogach. Często nie rozglądacie się daleko przed siebie, nie obserwujecie tego co się dzieje na drodze, ale zajęci jesteście telefonami, smartfonami. Bardzo często nie jesteście w stanie zareagować. Młodzież lekceważy obowiązek zatrzymania się przed przejściem dla pieszych – mówił podinsp. Radosław Kaczmarek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Grójcu. – Użyję takiego stwierdzenia, giniemy zgodnie z przepisami. W miejscu, gdzie powinniśmy się czuć bezpieczni, dochodzi do tragedii. Musicie mieć świadomość, że kierowca nie jest w stanie wyhamować w ostatniej chwili.

 

Przypomniał, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego, każdy pieszy poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych, widocznych dla kierujących pojazdami.

 

– Osoby ubrane w ciemne kolory, na szaro, nie posiadające odblasków, są zauważane w ostatniej chwili. Takie osoby, wieczorem, w nocy, są zupełnie niewidoczne. Zachęcam was, wręcz proszę, żebyście nosili odblaski. To nie jest żaden obciach. Taki element może uratować życie – podkreślił podinsp. Radosław Kaczmarek.

 

– Czasami zakładałem odblaski, jak mi się chciało. Ale to jest rzeczywiście jest przydatne – powiedział Dominik Wojtunik, gimnazjalista.

 

– Zazwyczaj staram się zakładać jakieś elementy odblaskowe. Po prostu, chcę być widoczny na drodze. Na wsiach praktycznie nikt nie zakłada elementów odblaskowych. Jest niska świadomość społeczna. Jeżdżąc z mamą samochodem wiele razy widziałem pieszych, osoby dorosłe, ubrane na ciemno i nie mające żadnych odblasków. Byli widoczni dopiero z kilku metrów. To jest bardzo niebezpieczne – dodał Jakub Mirkowski.

 

Ważne dla rodziców

Policjanci będą kontrolowali miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz autokary wiozące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Będzie sprawdzany stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierujących. Badanie techniczne pojazdu trwa 15-20 min. pod warunkiem, że jego wyniki nie ujawnią nieprawidłowości.

Stan techniczny autokarów będą sprawdzali również inspektorzy transportu drogowego.

Kontrolę najlepiej zgłaszać z wyprzedzeniem, np. jednego dnia, do jednostek Policji. W Radomiu, kontrole będą prowadzone codziennie przez cały okres ferii – od 19 stycznia do 1 lutego – na ul. Mierzejewskiego (parking przy uniwersytecie). Kontrolę autokaru można zgłosić pod nr telefonu 48 3452630 lub 3453141.

Miejsce wypoczynku dziecka warto sprawdzić na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. One również będą kontrolowane pod kątem jakości żywienia, higieny i ochrony przeciwpożarowej. Kontrolami zajmują się: kuratorium oświaty, straż pożarna, sanepid i nadzór budowlany.

 

Telefony interwencyjne dostępne są na stronie www.mazowieckie.pl pod banerem „Bezpieczne ferie‿.

Roman Furciński, fot. Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt