• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Jakie będą zmiany na skrzyżowaniu ulic Traugutta i Narutowicza?

Jakie będą zmiany na skrzyżowaniu ulic Traugutta i Narutowicza?

27 maja 2015

 

Projekt jest zrobiony. Teraz, władze miasta Radomia oraz Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji czekają na opinie mieszkańców. Konsultacje rozpoczną się jutro, 28 maja, i potrwają do 12 czerwca.

 

Propozycje zmian dotyczą organizacji ruchu wszystkich grup: pieszych, rowerzystów i kierowców. Zasadnicza, to likwidacja jednego z przejść dla pieszych przez Narutowicza (pierwszego od skrzyżowania Narutowicza z Kościuszki) i jednocześnie wydłużenie pasa ruchu do skrętu w lewo – z Narutowicza w Kościuszki – do ok. 55 m (obecnie ok. 30 m).

 

– Bardzo często, podczas oczekiwania na zmianę świateł, nie wszystkie pojazdy mieszczą się na przeznaczonym dla nich pasie. Blokowane jest w ten sposób nawet całe sąsiednie skrzyżowanie. W tym miejscu, z powodu niewielkiej odległości pomiędzy dwoma skrzyżowaniami, kierowcy bardzo często zmieniają pasy ruchu bezpośrednio przed wspomnianym przejściem, a niekiedy nawet na nim – wyjaśnia Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK. – W tych okolicach planowane są także niewielkie korekty geometrii wysepek, aby ograniczyć liczbę punktów kolizyjnych. Zaproponowane zmiany mają poprawić bezpieczeństwo, ograniczyć występowanie punktów kolizyjnych i skrócić pasażerom drogę do przystanków.
 
Według MZDiK, likwidacja jednego przejścia nie przyniesie pogorszenia komunikacji pieszym, ponieważ sąsiednie pasy znajdują się w odległościach około 30 i 85 metrów. Po wprowadzeniu zmian, odstęp pomiędzy dwoma pozostawionymi przejściami będzie wynosił ok. 120 m.

Planowane jest też obniżenie krawężników przy wszystkich przejściach dla pieszych w tym rejonie do poziomu zero.
 
Wśród propozycji  zmian jest uruchomienie nowych przystanków przy ulicy Traugutta, w okolicach siedziby MZDiK, komisariatu policji, apteki, restauracji, banków i sklepów. O to, podobno, od dawna postulowali pasażerowie. Jeden miałby być usytuowany naprzeciwko dawnego Empiku, tuż przed skrętem na parking (jadąc z Narutowicza w Traugutta), a drugi kilkadziesiąt metrów przed skrzyżowaniem z Narutowicza i Moniuszki. Na przystankach zatrzymywałyby się autobusy linii 5, 7, 8, 9 i 23.

 

– W celu uniemożliwienia wjazdu samochodów na chodnik, w pobliżu planowanego przystanku po południowej stronie ulicy Traugutta planowane jest oddzielenie słupkami peronu przystankowego od pozostałej części trotuaru oraz od drogi rowerowej. Ma to zapewnić tam większe bezpieczeństwo – informuje rzecznik MZDiK.
 
Rowerzyści mieliby swobodnie przejechać z Plant do Środmieścia, przez wytyczenie ciągu rowerowego między ulicami Jaracza i Narutowicza. Na dwóch kólkach (zazwyczaj) możnaby było przejechać Jaracza, a potem wyznaczonym ciągiem wzdłuż parkingu, za nowo ustawionym przystankiem i barierkami do przejścia dla pieszych. Na trójkątnej wyspie pomiędzy Traugutta i Narutowicza planowane jest rozgałęzienie dróg dla rowerów. Jedna będzie prowadziła do jezdni w kierunku Piłsudskiego (dopuszczony jest przejazd na wprost z pasa ruchu przeznaczonego do skrętu w prawo), a druga w stronę Moniuszki umożliwiając dojazd do centrum miasta.

W tym rejonie powstaną oznakowane przejazdy przez ulice.
 
– Ze względu na sprzeczne oczekiwania różnych grup uczestników ruchu: kierowców, pieszych, rowerzystów, poddany konsultacjom społecznym projekt ma charakter rozwiązania kompromisowego. Zaplanowane jest usprawnienie ruchu kołowego poprzez wydłużenie obleganego pasa jezdni. To spowoduje jednak konieczność likwidacji przejścia, lecz w zamian oferujemy usunięcie barier architektonicznych, uruchomienie przystanków oraz usprawnienie ruchu rowerów – tłumaczy Dariusz Dębski.

 

Teraz będzie czas na konsultacje społeczne – dwa tygodnie. Potrwają od 28 maja do 12 czerwca.

Przewidziano trzy spotkania z mieszkańcami. Dwa zaplanowano na skwerze u zbiegu Narutowicza i Traugutta – 30 maja, sobota, w godz. 12-15 i 1 czerwca, poniedziałek, w godz. 16-19. Trzecie, to otwarte spotkanie w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego przy ul. Kilińskiego 30 – 8 czerwca, poniedziałek, od godz. 16.

 

Jeżeli będziecie mieli uwagi do propozycji i swoje pomysły dotyczące zmian na wspomnianym skrzyżowaniu, podzielcie się nimi na naszym portalu pisząc na redakcja@radommoto.pl.

Roman Furciński, źródło: MZDiK, grafika: MZDiK

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt