• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Zasady bezpiecznego rowerzysty

Zasady bezpiecznego rowerzysty

12 lipca 2015

 

Z roku na rok na naszych ulicach przybywa rowerzystów. Tylko w 2013 roku w Polsce sprzedano 1,28 mln rowerów, a tendencja jest rosnąca.

 

Rower = niezależność, oszczędność pieniędzy i niekiedy czasu. Do tego można dodać pozytywny wpływ na środowisko i możliwość poznawania otoczenia. Przede wszystkim jednak, dzięki jeździe na rowerze dbamy o swoje zdrowie, dostarczając organizmowi codziennej dawki wysiłku fizycznego.

 

Jednak wsiadając na rower koniecznie należy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Statystyki wypadków pokazują, że wraz ze wzrostem liczby rowerów, rośnie liczba ofiar wśród rowerzystów.

W Polsce, w 98 % wypadków rowerzyści są ofiarami śmiertelnymi, a w 90 % rannymi (co 10 osoba ginąca na drodze, to rowerzysta). W krajach Unii Europejskiej 8 % wszystkich ofiar wypadków stanowią rowerzyści.

W krajach uznawanych za rowerowe potęgi, takich jak Dania i Holandia, rowerzyści stanowią odpowiednio 17 i 24 % ofiar wypadków.

 

Najbardziej zagrożona grupa wiekowa rowerzystów to osoby powyżej 60 roku życia. W Polsce, osoby powyżej 60 roku życia stanowią aż 60 % ofiar wypadków z udziałem rowerzystów (W UE 42 % ofia). Większość rowerzystów ginie na terenie obszarów miejskich – 57 %. Najczęściej ofiarami wypadków są mężczyźni – około 80 %.

Szacuje się, że używanie kasków może zmniejszyć ryzyko urazów głowy i mózgu pomiędzy 63 a 88 % w przypadku poważnego uderzenia.

 

Zasady bezpiecznego rowerzysty

1. Każde koło ma swoje przeznaczenie. Najważniejsze to dobrać ich rodzaj do swoich potrzeb i warunków atmosferycznych. W wyborze kół i opon, znaczenie ma również to, jaki rodzaj kolarstwa uprawiamy i w jakim terenie trenujemy.

 

2. Dopasujmy wielkość ramy do naszego wzrostu. Przed zakupem należy zapoznać się z tabelami wielkości rowerów w stosunku do wzrostu.

 

3. Pamiętajmy o prawidłowej pozycji i dopasujmy wysokość naszego siodła.Usiądźmy wygodnie na rowerze (może być z pomocą innej osoby) i jedną stopę połóżmy na pedale, który znajduje się w najniższym położeniu korby. Jeśli noga położona na pedale jest minimalnie zgięta, to znaczy, że wysokość jest odpowiednia. Pamiętajmy jednak, by nie wyciągać sztycy poza ogranicznik. Gdy okaże się ona za krótka, nie musimy wymieniać całego siodła, wystarczy kupić dłuższą sztycę.

 

4. Jeśli coś w naszym rowerze rzęzi, a przełożenia zmieniają się wolno i mało precyzyjnie, to być może nadszedł czas, by zająć się wyczyszczeniem napędu.

 

5. Aby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami można próbować kontrolować upadki. Jak to zrobić? Jeśli wiemy, że nie unikniemy bliskiego kontaktu z ziemią pamiętajmy, aby jak najdłużej trzymać ręce na kierownicy, unikając ich wyciągania i redukując siłę uderzenia rąk o ziemię.

Roman Furciński, źródło:Skoda, fot. Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt