• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Uwaga, kierowcy! Utrudnienia na radomskich ulicach!

Uwaga, kierowcy! Utrudnienia na radomskich ulicach!

28 kwietnia 2013

 

Drogowcy przeprowadzają dzisiaj tzw. remonty cząstkowe na ulicach: Energetyków, Wolanowskiej, Zbrowskiego i alei Wojska Polskiego. Na części Czarnieckiego, między Zieloną a  Sierpniową, jest zmiana organizacji ruchu. Montowana jest tam waga preselekcyjna.

 

Na Energetyków, Wolanowskiej, Zbrowskiego i al. Wojska Polskiego będą prowadzone tzw. remonty cząstkowe, czyli drobne naprawy nawierzchni.

Natomiast na Czarnieckiego, dziś i we wtorek, montowane są elementy wagi preselekcyjnej. Dotyczy to zachodniej jezdni, od strony Wacyna. Utrudnienia są na odcinku od Zielonej do Sierpniowej.

Pracownicy Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie zainstalują w nawierzchni Czarnieckiego czujniki kwarcowe umożliwiające pomiar masy wybranego pojazdu lub nacisku na poszczególne jego osie.

 

Zasada działania gotowego już systemu będzie bardzo prosta. Kierowcy wjeżdżający do miasta Warszawską będą na wysokości ulicy Janiszewskiej informowani za pomocą tablicy świetlnej o odcinkowym pomiarze prędkości, a ich pojazdy będą fotografowane. Zdjęcia wraz opisem (marka samochodu, kolor, numer rejestracyjny, prędkość, data i godzina wykonania fotografii) automatycznie trafią do systemu. Kierowca, który przyhamuje na widok kamer, a po minięciu wysięgnika ponownie przyspieszy, nie uniknie mandatu. System automatycznie wykona fotografię tego samego auta na kolejnej bramownicy i na podstawie czasu przejazdu między poszczególnymi punktami pomiaru wyliczy średnią prędkość pojazdu. Jeśli okaże się, że kierowca przejechał miejski odcinek siódemki ze zbyt dużą szybkością, będzie to podstawa do wystawienia mandatu. System fotografuje wszystkie pojazdy, zdjęcia są tak dobrej jakości, że bez trudu można stwierdzić, czy kierowca miał zapięte pasy albo czy w czasie prowadzenia rozmawiał przez telefon komórkowy.

 

 

Czujniki kwarcowe, które montujemy na odcinku ulicy Czarnieckiego, dodatkowo dostarczą danych o masie pojazdu i nacisku na osie. Fotografie samochodów przeciążonych trafią do ITD, która wymierza mandaty w drodze decyzji administracyjnych. Są one o wiele wyższe od policyjnych mandatów.

– Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy kierowcy mogą próbować omijać ulice objęte odcinkowym pomiarem prędkości, dlatego będziemy dążyli do rozszerzenia systemu na wloty wszystkich dróg krajowych – poinformował Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Pierwszy w mieście system preselekcyjnego ważenia pojazdów dostarczy nam też cennych danych na temat natężenia ruchu na miejskim odcinku trasy E-77.

 

Wprowadzona jest zmiana organizacji ruchu. Na jezdni od strony wschodniej, od Zamłynia, ruch odbywa się w dwóch kierunkach, tzw. przewiązka. Jadąc Czarnieckiego od Warszawy, samochody muszą zjechać na drugą jezdnię, zaraz za przystankiem autobusowym w kierunku południowym i po przejechaniu ok. 200 m wrócić na swój pas w okolicach skrzyżowania z Sierpniową.

Na wspomnianym odcinku Czarnieckiego tworzą się korki.

Utrudnienia w ruchu na Czarnieckiego mogą także spowodować opóźnienia w kursowaniu autobusów na linii miejskiej 12.

 

 

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu apeluje do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie ostrożności i w miarę możliwości o omijanie tego odcinka E77.

Stała organizacja ruchu na Czarnieckiego ma być przywrócona 30 kwietnia w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

 

– System preselekcyjnego ważenia pojazdów jest pilotażowym projektem Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, na który placówka ta dostała dofinansowanie unijne. Instytut zadeklarował pokrycie jednej czwartej kosztów związanych z budową systemu w Radomiu, chodzi o 200 tysięcy złotych. Resztę wydatków, czyli ponad 550 tysięcy złotych, pokrywa miasto – dodał Dariusz Dębski.

 

RF, źródło: MZDiK, fot. R. Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt