• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

27 sierpnia - Dzień TIR-a

27 sierpnia – Dzień TIR-a

27 sierpnia 2015

 

Jeżdżą pojazdami największej kategorii – dosłownie, najcięższymi, długimi spędzając za kierownicą wiele godzin. W zdecydowanej większości są kierowcami najwyższej klasy, potrafią zaparkować tyłem co do centymetrów pojazdem długim na ponad 15 metrów i ważącym ponad 15 ton. To kierowcy obsługujący tzw. TIR-y. Dziś mają swój dzień.

 

Wśród nietypowych świąt w kalendarzu można znaleźć również Dzień TIR-a. Powszechnie już zaczęto stosować nomenklaturę TIR do wszystkich dużych pojazdów, zespolonych, pojazdów siodłowych z naczepami i przyczepami.

TIR to skrót, akronim od Transport International Routier (Międzynarodowy Transport Drogowy). Jest to międzynarodowa konwencja celna z 14 listopada 1975 roku dotycząca przewozu towarów samochodami ciężarowymi w transporcie międzynarodowym, żeby łatwiej i szybciej można było odprawiać takie pojazdy na przejściach granicznych i urzędach celnych.

 

Policyjna sonda

W środę, mazowieccy policjanci przeprowadzili ankietę wśród kierowców: TIR-ów, busów i samochodów osobowych na krajowej “siódemce”. Pytano: “Jakie zachowania uczestników ruchu drogowego są z punktu widzenia kierowcy TIR-a najbardziej niebezpieczne? Jak oceniasz kierowców TIR-ów?

Jakie zachowania kierowców TIR-ów są w twojej ocenie najgroźniejsze?”

Kierowcy mniejszych samochodów najczęściej odpowiadali, że kierowcy TIR-ów zajeżdżają drogę, blokują zbyt wolno wyprzedzając i stwarzają niebezpieczne sytuacje. Ci drudzy odwdzięczają się, że kierowcy mniejszych pojazdów jeżdżą za szybko, niebezpiecznie, zajeżdżają drogę.

 

– Potrzeba nam wszystkim wyrozumiałości i cierpliwości – najbardziej trafnie przedstawił sprawę Hubert Leśniak z Tymbarka, jeden z kierowców TIR-a.

 

Statystyka obala stereotypy

 

– Krążą stereotypy, że kierowcy TIR-ów stanowią bardzo duże zagrożenie na drogach. Wynika to z wielkości i masy pojazdów, często ważących ponad 40 ton, które z perspektywy innych użytkowników wzbudzają nieraz strach – powiedział asp. szt. Jan Borowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. – Zdarza się, że kierowcy TIR-ów powodują zagrożenie i niebezpieczne sytuacje na drogach. Według naszych statystyk, w większości wypadków oni występują jako pokrzywdzeni. W moim odczuciu są bardzo dobrze przygotowani kierowcy i życzliwi.

 

W ubiegłym roku na drogach objętych nadzorem mazowieckiego garnizonu Policji doszło do 2355 wypadków, w których śmierć poniosło 323 osoby a 2890 zostało rannych. Na ogólną liczbę 1948 wypadków spowodowanych przez kierujących, kierowcy samochodów ciężarowych z naczepą i przyczepą spowodowali 63, co daje 3,2 % wszystkich wypadków (najwięcej wypadków spowodowali kierowcy samochodów osobowych – 77 %).

Wypadków z udziałem wspomnianych samochodów ciężarowych zaistniało w tym czasie 171 (8,8 %). Częściej uczestniczą w wypadkach w roli poszkodowanych – 108 (jako sprawcy 63).

   

Roman Furciński, fot. Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt