• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Kto jest bardziej winien wypadków drogowych?

Kto jest bardziej winien wypadków drogowych?

2 listopada 2015

 

Wprowadzane nowelizacje przepisów ruchu drogowego, obostrzenia, podwyższanie wysokości mandatów i kar mają poprawić bezpieczeństwo na drogach. Jednak żadne rozwiązanie nie okazało się do tej pory wystarczająco skuteczne. Serwis Korkowo.pl sprawdził, jaka jest główna przyczyna wypadków drogowych.

 

Specjaliści serwisu opracowali dane o sytuacji drogowej w oparciu o raport policyjny: „Ruch drogowy 2014‿. Duża część kierowców zwala winę za wypadek na zły stan drogi, ale prawda jest zupełnie inna.

 

Kierowcy głównymi sprawcami

Z policyjnych danych jasno wynika, że sprawcą zdarzeń drogowych w większości przypadków jest człowiek. Według badania Komendy Głównej Policji, wypadki najczęściej powodują kierowcy samochodów osobowych. Na prawie 35 tysięcy zdarzeń, kierujący byli winowajcami w ponad 82 % przypadków, a piesi – w prawie 9 %.

Kierowcy mają na sumieniu również najwięcej ofiar śmiertelnych. Z ich winy, w ubiegłym roku zginęło aż 2 189 osób, podczas gdy piesi byli sprawcami 565 śmierci.

Propozycja nowelizacji ustawy o ruchu drogowym zakładająca, że pieszy oczekujący na przejściu dla pieszych lub zbliżający się do niego miałby pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem wzbudzała bardzo dużo emocji. Jednak ostatecznie proponowana zmiana, została odrzucona przed Sejm.

 

 

Pieszy nie bez winny

Czy nowe prawo poprawiłoby bezpieczeństwo na drogach? A może wręcz przeciwnie, skutkowałoby zwiększeniem liczby wypadków z udziałem pieszych i kierowców? Tego już się nie dowiemy. Są jednak informacje na temat stopnia zagrożenia na drogach powodowanego przez obie grupy.

W ubiegłym roku, jednymi z głównych przyczyn wypadków z winy kierowców było nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu (2 228 wypadków z tego powodu) oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych (przyczyna aż 1 936 wypadków). To pokazuje, jaką skalę ma nieznajomość bądź nierespektowanie przez kierujących przepisów drogowych związanych z pieszymi. Chociaż to piesi są najczęściej poszkodowani w zderzeniu z samochodem, nie zawsze są bez winy. Piesi, jako grupa uczestników ruchu drogowego, są na drugim miejscu pod względem powodowania wypadków. Ich główną przyczyną (ponad 55 % wszystkich wypadków z winy pieszych) jest nieprawidłowe wejście na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd.

Kolejnymi przyczynami są: wejście na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody (ponad 11 %), przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym (ponad 10 %) oraz przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle (ponad 8 %).

 

 

Niebezpieczna „zebra‿

Mimo że są wydzielone miejsca udostępnione dla pieszych do ruchu, czyli popularne “zebry” lub “pasy”, to właśnie tam najczęściej dochodzi do potrąceń (ponad 70 % wszystkich wypadków z udziałem pieszych, w których zginęła prawie połowa wszystkich ofiar wśród tej grupy). Oznakowane przejście powinno zapewnić pieszym bezpieczne przekroczenie jezdni. W praktyce to właśnie tam, zarówno z winy samych pieszych, jak i kierowców, dochodzi do największej liczby wypadków. Próbują z tym walczyć ustawodawcy, jednak skutek jest różny.

Obecnie prawo stanowi, że pieszy, oczekujący na wejście na jezdnię lub przechodząc przez nią jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności, a pierwszeństwo przed pojazdem ma – a przynajmniej powinien mieć – z chwilą postawienia nogi na jezdni. Nie wszyscy kierowcy respektują jednak to prawo. Podobnie jak nie wszyscy piesi zachowują wystarczającą ostrożność. Skutki tego widać, niestety, w corocznych policyjnych raportach.

Roman Furciński, źródło: Korkowo.pl

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt