• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Jesienne warunki równie groźne jak zimowe

Jesienne warunki równie groźne jak zimowe

15 listopada 2015

 

Nie tylko lód jest bardzo niebezpieczny kierowców. Zanim spadnie śnieg i złamią mrozy, aura kryje pułapki, na które trzeba bardzo uważać. Do najbardziej niebezpiecznych rzeczy na drodze należą …liście.

 

Jesienią pogoda zastawia na kierowców pułapki, które mogą doprowadzić do kolizji lub wypadku. Opadłe liście z drzew i krzewów, mgły, przymrozki i oślepiające słońca nad horyzontem stanowią duże zagrożenie. Co robić, aby w takich warunkach zachować bezpieczeństwo, radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

 

Liście

Spadające i zalegające na ulicach liście stanowią dla kierowców duże wyzwanie. Poruszanie się po drodze pokrytej liśćmi i dodatkowo mokrej jest zbliżone do jazdy po oblodzonej powierzchni. Wjeżdżając na nie dynamicznie można łatwo stracić przyczepność, zwłaszcza jeśli do tego pada deszcz. Dodatkowo, spadające liście potrafią przysłonić znaki pionowe, poziome i pasy ruchu, znacząco utrudniając jazdę.

 

– Unikajmy w takich sytuacjach gwałtownego hamowania i nagłych zakrętów. Kluczowe jest także zachowanie bezpiecznego odstępu od samochodu przed nami pamiętając, że droga hamowania na mokrych liściach znacznie się wydłuża – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

 

Przymrozki

Przymrozki najczęściej występują na drogach nocą i rankiem. Przy temperaturze w granicach od 0° C do nawet -3° C lód nie jest całkowicie zamarznięty. Jego powierzchnię pokrywa cienka, niewidoczna i bardzo śliska powłoka wody. To zjawisko nazywane czarnym lodem jest szczególnie niebezpieczne, gdyż jest niewidoczne. Gdy temperatura spada, czarny lód pojawia się szybciej i utrzymuje dłużej w miejscach, do których nie docierają promienie słoneczne lub na mostach i wiaduktach, ponieważ nie dociera do nich ciepło z podłoża.

 

– To bardzo trudne warunki dla kierowców. Największym czynnikiem ryzyka jest tu nadmierna prędkość. Gdy kierowca zauważy błyszczącą nawierzchnię jezdni oraz nie będzie słyszał charakterystycznego odgłosu tarcia opon o asfalt może to oznaczać oblodzenie nawierzchni. Wtedy najlepiej delikatnie zahamować i ocenić rzeczywiste warunki jazdy – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

 

Mgły

Jesiennej aurze często towarzyszą mgły. Prowadząc auto w takich warunkach należy przede wszystkim zwolnić i zachować bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Ważne jest także prawidłowe używanie świateł przeciwmgielnych i drogowych, z czym kierowcy mają niejednokrotnie problem.

 

– Świateł przeciwmgielnych używamy, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów i natychmiast wyłączamy, gdy warunki się poprawią, gdyż światła te mogą oślepiać kierowców. Pamiętajmy, aby w czasie mgły nie używać świateł drogowych, ponieważ tylko pogarszają widoczność – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

 

Słońce

Jesienne słońce potrafi być nawet bardziej uciążliwe i niebezpieczne niż to świecące latem. Najbardziej oślepiające słońce występuje wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy jest nisko nad horyzontem. Wówczas kąt padania promieni słonecznych często sprawia, że bezużyteczne stają się samochodowe daszki przeciwsłoneczne. Niezbędnym wyposażeniem kierowcy w okresie jesienno-zimowym powinny być okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z soczewkami polaryzacyjnymi, które neutralizują oślepiające refleksy.

Roman Furciński, źródło: Renault, fot. Renault

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt