• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Bezpieczna jazda w czasie zimy. Zadbaj o stan auta

Bezpieczna jazda w czasie zimy. Zadbaj o stan auta

14 stycznia 2016

 

Jeśli Twój samochód jest pokryty śniegiem, albo ma oszronione szyby, zanim wyruszysz nim w drogę, lepiej go usuń śnieg i oczyść szyby. W przeciwnym razie, licz się z zatrzymaniem przez policjanta i mandatem.

 

Jadąc autem pokrytym śniegiem lub z oszronionymi szybami kierowca naraża na niebezpieczeństwo siebie i innych. Pozbawia się widoczności i kontroli nad tym, co dzieje się na drodze.

Zimą, najczęściej rano można na drogach spotkać samochody, których wygląd u innych uczestników ruchu rogowego może wzbudzać poważne obawy. Problemem jest zalegający na karoserii śnieg. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, z przednią włącznie, a w niej jedynie wydrapana szczelina, dzięki której kierujący cokolwiek widzi przed sobą. Pole widzenia kierowcy jest praktycznie zerowe.  

Taka sytuacja plus złe warunki atmosferyczne może mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widzi nawet innych pojazdów. Porusza się na wyczucie zagrażając wszystkim na drodze. Często, podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu upadając potem na jadące za nim pojazdy uszkadzając szyby i zmuszając kierujących do hamowania.

Spadający lód z pojazdów to też częsty problem pojawiający się  poza miastem. Zdarzają się przypadki, gdzie z jadącego „tira”, z naczepy spadają duże kawałki lodu. Przy większych prędkościach  są one śmiertelnym zagrożeniem.

W każdej z powyższych sytuacji, kierujący świadomie naraża na niebezpieczeństwo wszystkich innych uczestników ruchu drogowego, chociaż przepisy jasno określają obowiązki kierującego.

 

O tym, że trzeba dbać o swój samochód, utrzymywać go zimą w czystości tzn. oczyszczać ze śniegu i szronu (również i z brudu), mówią zapisy w prawie o ruchu drogowym, a konkretnie art. 66 ust.1 pkt 1 i 5. Mówią one, że pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowanie, hamowania, sygnalizacji i świetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Konsekwencje dla kierowcy, który nie stosuje się do powyższych przepisów mogą być dosyć przykre. Jeśli patrol policji zauważy taki pojazd, to zostanie on zatrzymany. Kierujący musi się w tej sytuacji liczyć z mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Zdarzają się nawet sytuacje, gdy kieruje się wniosek o ukaranie do sądu.

 

– Pamiętajmy więc, by aktualnie wyjeżdżając samochodem, zadbać  o to by nie przyczynić się do tragedii. Czasem wystarczy poświęcić kilka minut by zadbać o innych, a sobie zapewnić komfort i bezpieczeństwo jazdy – apeluje Andrzej Lewicki z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

Roman Furciński, źródło: KWP, fot. ilustracja

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt