• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Szkolenie pod okiem kierowcy rajdowego

Szkolenie pod okiem kierowcy rajdowego

9 marca 2016

 

Mariusz Nowocień, kierowca rajdowy, uczył panie jaka powinna być prawidłowa postawa za kierownicą oraz techniki jazdy. Uczestniczki dowiedziały się wiele praktycznych rzeczy, o czym wszyscy kierowcy powinni wiedzieć.

 

Akcja zorganizowana na torze kartingowym była przeznaczona dla kobiet. Przydałaby się jednak również mężczyznom, bo wszystko o czym mówiono i jazda na torze skierowane było do każego jednego kierowcy w myśl zasady: “Nauki nigdy za dużo”.

 

Mężczyzna kobiecie

 

– Będę pokazywał jak prowadzić auto, jak się pozbyć złych nawyków, jak nabyć dobre nawyki oraz wskazać błędy w technice jazdy – mówił Mariusz Nowocień przed rozpoczęciem szkolenia. – Na pewno panie za kierownicą są bardziej zachowawcze od panów, jeżdżą ostrożniej. Może dlatego, że z natury są delikatniejsze.

 

– Mam prawo jazdy od 1990 roku, ale doskonalenie swoich umiejętności jest zawsze dobre i wskazane, bo nauki nigdy nie jest za dużo. Każda możliwość udziału w takiej akcji, kiedy można zmienić swoje złe nawyki jest dobra i pożyteczna – powiedziała Justyna Wolanin, jedna z uczestniczek.

 

Zanim panie wyruszyły na kartodrom, Mariusz Nowocień wcześniej mówił o zachowaniu właściwej postawy za kierownicą, np. lekko zgiętych rękach na kierownicy, przyleganiu pleców do oparcia fotela.

Potem była czas na dwu-, trzyrundowe przejażdżki po torze. Najczęściej popełniane błędy podczas jazdy były związane w niektórych przypadkach z krzyżowaniem rąk na kierownicy oraz – zdecydowanie częściej – z pokonywaniem zakrętu z wciśniętym sprzęgłem lub redukowaniem biegów w zakręcie.

 

– Nie musimy jechać w zakręcie pełnym gazem. Chodzi o to, żebyśmy czuli, że auto jest pod naszą kontrolą, jest napędzane, a nie porusza się bezwładnie. Zawsze przed zakrętem powinniśmy zahamować i zredukować bieg – tłumaczył Mariusz Nowocień.

 

– Było wiele praktycznych uwag, na które podczas swojej dotychczasowej jazdy mało zwracałam uwagę, na przykład, za dużo ruchów rąk na kierownicy i wchodzenie w zakręt na gazie. Niby człowiek wie, że samochód jest bardziej sterowny, gdy wcześniej zredukujemy bieg, a jednak często wciska się sprzęgło, bo pewne rzeczy są w odruchach. Będę sobie przypominała rady pana Mariusza w czasie codziennej jazdy – mówiła Agnieszka Sajór-Rejmer. – Generalnie, jestem zadowolona z tego szkolenia. Całe życie się uczymy. To nieważne, że tyle lat jeżdżę samochodem. Okazuje się, że jeszcze można na coś zwrócić uwagę.

 

Panie ostrożniejsze na drodze

Przed częścią praktyczną, policjanci zaprezentowali kilka filmów tematycznych i przedstawili statystykę niektórych zdarzeń drogowych w garnizonie mazowieckim (z wyłączeniem Warszawy) za ubiegły rok. Wynika z nich, że kobiety spowodowały prawie 21 % wszystkich wypadków drogowych, a mężczyźni 76 %. Panie były sprawcami 22 5 wszystkich kolizji, mężczyźni 70 % kolizji.

Przytoczono również dane dotyczące zdarzeń spowodowanych po spożyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości. Kobiety spowodowały 49 takich zdarzeń (14 wypadków i 35 kolizji), natomiast mężczyźni byli sprawcami 809 zdarzeń (119 wypadków i 610 kolizji).

 

Akcji nigdy za dużo

Jutro, w czwartek, w godz. 11-13, będzie jeszcze jedna akcja profilaktyczna – “Prawdziwy mężczyzna za kierownicą”. Tym razem, ma w niej uczestniczyć Magda Wilk, również biorąca udział w rajdach samochodowych. Podczas akcji profilkatyczno-edukacyjnej prowadzonej na radomskich ulicach, policjanci będą nagradzać tych mężczyzn, którzy zachowują się właściwie na drodze: zapięcie pasów bezpieczeństwa, dostosowanie szybkości do znaków ograniczenia prędkości, ustępowanie pieszym na przejściach, kultura na drodze.

 

Roman Furciński, fot. Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt