• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Policyjne kontrole pod względem bezpieczeństwa

Policyjne kontrole pod względem bezpieczeństwa

16 marca 2016

 

Jutro, 17 marca, jeżeli zostaniecie zatrzymani do policyjnej kontroli drogowej, możecie się spodziewać sprawdzenia, czy zapinacie pasy bezpieczeństwa.

 

W  czwartek zostanie przeprowadzona ogólnopolska akcja pod nazwą „Pasy‿. Policjanci będą zwracali szczególną uwagę  na korzystanie przez kierujących i pasażerów z pasów bezpieczeństwa. Jeżeli w pojazdach będą przewożone dzieci, funkcjonariusze dokładnie przyjrzą się czy są foteliki, nosidełka, siedziska czy inne urządzenia do przewozu dzieci.

Z przeprowadzonych wcześniej w naszym regionie policyjnych akcji związanych z działaniami “Pasy” wynika, że średnio w jednej trzeciej-jednej czwartej ze skontrolowanych pojazdów kierowcy lub pasażerowie nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Policyjne dane mówią, że w Polsce na każde 100 wypadków naszym kraju ginie 12 osób, podczas gdy średnio w krajach UE 3 osoby. Do tego dochodzi wysoki odsetek urazów powypadkowych prowadzących do trwałego inwalidztwa.

 

Jak podają eksperci ruchu drogowego, pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym ludzkie życie podczas wypadku drogowego i jest to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Według przeprowadzonych badań, stosowanie pasów redukuje o ok. 50% śmiertelnych i ciężkich obrażeń w trakcie wypadku. Przy zderzeniu z prędkością 50 km/h ciało jest wyrzucane z siedzenia z siłą 1 tony.

Według amerykańskich statystyk, najwięcej śmiertelnych wypadków wydarza się w odległości 40 km od domu i przy prędkości mniejszej niż 65km/h.

Należy zaznaczyć, że poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci tylko w przypadku współdziałania z pasami bezpieczeństwa.

W Szwecji, gdzie kierowcy najczęściej zapinają pasy (95%), połowa ofiar śmiertelnych wypadków drogowych podróżowała bez zapiętych pasów, co wskazuje na korelację pomiędzy używaniem pasów a prawdopodobieństwem śmierci w wyniku zderzenia oraz na fakt, że pasy bezpieczeństwa rzeczywiście mogą uratować ludzkie życie.

 

Działania będą miały charakter międzynarodowy i prowadzone będą na terenie krajów europejskich należących do TISPOL (European Traffic Police Network), międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego policje drogowe.

Celem organizacji jest troska o bezpieczeństwo na drogach i przeciwdziałanie wszelkim zagrożeniom w transporcie. Organizuje i koordynuje coroczne kampanie w całej Europie, które są związane z priorytetami wyznaczonymi przez Komisję Europejską: “Excess speed” – przeciwdziałanie przekraczaniu prędkości, “Seatbelt” – propagowanie stosowania pasów bezpieczeństwa, “AD – Alkohol & drugs” – przeciwdziałanie nietrzeźwości i kierowaniu pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu i “Mermaid” – działania związane z transportem ciężarowym i autobusowym.

TISPOL podejmuje również działania zmierzające do ujednolicenia przepisów prawa drogowego we wszystkich krajach Unii Europejskiej. 

Roman Furciński, źródło: KWP, fot. KWP

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt