• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Stop wypadkom. Zachowujmy się ostrożnie na drodze

Stop wypadkom. Zachowujmy się ostrożnie na drodze

25 czerwca 2016

 

Co czwarta ofiara śmiertelna w wypadkach drogowych w województwie mazowieckim w tym roku to pieszy. Giną dorośli i dzieci. Bywają sytuacje, gdzie po zdarzeniu drogowym dzieci zostają same.

 

Do dramatycznej sytuacji, w której zginęli rodzice, a przeżyła ich córka doszło pod Siedlcami. 10-letnia dziewczynka została sierotą.

 

– W tym roku, od stycznia do końca maja, w wypadkach drogowych zginęło 112 osób. 28 ofiar śmiertelnych to piesi, pozostali to kierujący i pasażerowie – alarmują mazowieccy policjanci.

 

 

Z analiz prowadzonych przez policjantów wynika, że do wypadków, w których giną ludzie dochodzi najczęściej poza obszarem zabudowanym – prawie 74% ofiar.

 

– W obszarze zabudowanym większość kierowców jedzie znacznie wolniej. Wymuszają to przepisy, ale i świadomość, że jest większe natężenie ruchu i częściej może dojść do sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. W takich miejscach, gdy dochodzi do zderzenia prędkości są mniejsze, a to bezpośrednio przekłada się na zagrożenie dla życia. Poza obszarem zabudowanym większość pozwala sobie na duże prędkości. Bardzo często prędkość jazdy nie jest dostosowana do warunków drogowych, czyli natężenia ruchu, konfiguracji terenu, gdzie są zakręty i wzniesienia oraz otoczenia drogi takie jak drzewa, rowy, słupy, zabudowania. Efektem zderzenia pojazdów czy potrącenia pieszego często jest śmierć. Duża prędkość w chwili wypadku przekłada się na impet zderzenia, a organizm ludzki ma, niestety, ograniczoną wytrzymałość – wyjaśniają policjanci.

 

 

Sprawcami 90% wypadków drogowych są kierujący, a blisko połowa zdarzeń, w których zginęli ludzie to efekt niedostosowania prędkości samochodów osobowych. Ponad 60 % tych zdarzeń miało miejsce w weekendy.

 

– Jeśli przyjrzeć się tym danym, łatwo wysunąć wniosek, że większość wypadków powstaje na skutek zbyt szybkiej i nierozważnej jazdy kierowców samochodów osobowych.

Wiele osób uważa, że ilość ofiar to efekt stanu dróg. Jednak, jeśli kierowca dostosuje prędkość do stanu drogi, jeśli potrafi przewidywać sytuacje z jakimi może się spotkać, wówczas ryzyko jest minimalizowane. W przeciwnym wypadku dochodzi do utraty panowania nad pojazdem i do tragedii – wyjaśniają policjanci.

 

 

Funkcjonariusze stosują zasadę “zero tolerancji” dla osób, które swoim zachowaniem zagrażają życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku, w województwie mazowieckim prawa jazdy za zbyt szybką jazdę straciło 1125 osób.

To od wszystkich uczestników ruchu drogowego – kierowców, pieszych, pasażerów, rowerzystów, motocyklistów – zależy, czy na drogach będą ginąć ludzie. Kierujący musi być świadomy, że jego jazda może zabić. Pieszy musi zdawać sobie sprawę z tego, że jego niewłaściwe zachowanie na drodze może skończyć się tragedią.

 

 

– Apelujemy o rozsądek, respektowanie przepisów ruchu drogowego i szacunek do innych jego uczestników, żeby ludzie nie ginęli na drogach – proszą policjanci.

 

Jednocześnie przypominają o „skrzynce‿, na którą można przesyłać informacje o niebezpiecznych zachowaniach kierowców na drogach: stopagresjidrogowej.kwp@ra.policja.gov.pl i o niebezpiecznych miejscach na drogach: wrdinzynieria@mazowiecka.policjagov.pl.

Zapowiadają, że każda z informacji będzie potraktowana bardzo poważnie.

 

Roman Furciński, źródło: KWP, fot. KWP

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt