• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Panie za kółkiem. Stereotypy kontra fakty i liczby

Panie za kółkiem. Stereotypy kontra fakty i liczby

8 marca 2017

 

Kobiety jeżdżą za wolno, niepewnie, są roztargnione, nie umieją parkować – takie zdania często mają mężczyźni o kobietach kierowcach. – Jeździmy ostrożniej, zachowawczo, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo – odpowiadają panie. Co na temat zachowań i zdarzeń obu grup mówią liczby i statystyki?

 

W Polsce przylgnął do kobiet stereotyp kierowcy niezdecydowanego, popełniającego błędy na drodze i jadącego zbyt ostrożnie, co powoduje zagrożenia na drodze.

 

Panie jeździły trochę wolniej

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet eksperci marki Yanosik postanowili to sprawdzić i na podstawie najnowszych statystyk scharakteryzować sylwetkę pań kierujących autami. Kim tak naprawdę jest kobieta za kółkiem?

Według najnowszych danych opublikowanych przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców, w Polsce w 2014 roku było 22 mln kierowców z czego niemal połowę – 44%, stanowiły kobiety. Znaczny udział pań za kierownicą i stereotypy związane z ich jazdą, skłaniają do refleksji nad ich stylem jazdy.

 

– Hasło “kobieta za kierownicą‿ często wywołuje wiele niekoniecznie dobrych skojarzeń. Korzystając ze statystyk zebranych w aplikacji Yanosik postanowiliśmy sprawdzić, jak faktycznie prowadzą kobiety. Okazuje się, że w 2016 roku panie jeździły wolniej niż mężczyźni osiągając średnią prędkość na autostradach 122 km/h, gdzie prędkościomierze panów wskazywały średnio 137 km/h. Mniejszą różnicę widać w miastach. Tutaj średnia prędkość kobiet kierowców wynosiła 40 km/h, a mężczyzn 49 km/h. Kobiety zatem do szybkiej jazdy podchodzą bardziej ostrożnie niż mężczyźni, co również potwierdza ogólnie panującą opinię – komentuje Paweł Pahyrycz, Yanosik.

 

Pod lupę specjalistów trafiły również odległości pokonywane przez użytkowników aplikacji. W ubiegłym roku średni dzienny dystans przejeżdżany przez kobiety w dni robocze wynosił 95 km, a dni wolne od pracy 103 km.  Różnica pomiędzy nimi jest niewielka. Zatem statystyki łamią stereotyp utożsamiający kobiety z niedzielnymi kierowcami. Dla porównania, mężczyźni w dni pracujące pokonują średnią dzienną odległość równą 124 km, a w weekendy i święta 123 km. Choć dystans jest nieco większy niż u kobiet to warto zauważyć, że panie nie wybierają się tylko na krótkie trasy i niemal dorównują w tej kwestii kierowcom płci przeciwnej.

 

Kobieta a bezpieczeństwo na drodze

Żeby sprawdzić kto częściej powoduje stłuczki – kobiety czy mężczyźni – warto przyjrzeć się najnowszym statystykom Komendy Głównej Policji. Dane z 2016 roku są jednoznaczne: 76% wypadków spowodowanych było przez mężczyzn, natomiast sprawcami 24% wypadków były kobiety. Podobnie przedstawiają się dane z 2015 roku. Wtedy za 74% wypadków odpowiedzialni byli panowie, a 26% kobiety. Dane przechylają się więc na korzyść kobiet i można posunąć się do stwierdzenia, że kobiety prowadzą ostrożniej i bezpieczniej niż mężczyźni.

Także statystyki związane z wypadkami po alkoholu stawiają panie w lepszym świetle. Kobiety w 2016 r. pod wpływem alkoholu spowodowały 113 wypadków, natomiast mężczyźni niemal 13-krotnie więcej – 1575 wypadków. Kobiety zatem czują się bardziej odpowiedzialne za sytuację na drodze.

 

Ulubione typy samochodów kobiet

Do ciekawych wniosków odnoszą się również statystyki firmy AAA Auto z 2015 roku, które podsumowują wybory kobiet podczas kupna samochodów. Według danych, 58% kobiet chętniej wybierało małe auta typu hatchback, a 14% decydowało się na większe samochody typu sedan. Co ciekawe, aż 90% pań preferuje manualną skrzynię biegów, a jedynie 10% wybiera auta z tzw. automatem.

Które samochody skradły serca płci pięknej? Najczęściej kupowanymi samochodami przez kobiety są: Skoda Fabia, Ford Focus, Toyota Yaris, Opel Astra, Honda Civic, Toyota Auris, Ford Mondeo, Volkswagen Polo, Ford Fiesta i Skoda Octavia.

 

Dane statystyczne pokazują, że stereotypy o kobietach za kierownicą nie do końca mają odniesienie do rzeczywistości. Choć panie prowadzą wolniej niż mężczyźni, to – wbrew stereotypom – pokonują podobne odległości jak panowie, powodują mniej wypadków, a także wybierają auta z manualną skrzynią biegów. Aspektem, który jest spójny z ogólnym myśleniem to gust kobiet w wyborze aut, gdzie najczęściej kupowanymi autami są małe i proste w parkowaniu samochody typu hatchback

Roman Furciński, źródło: Yanosik

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt