• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

W Radomiu jest najwięcej wypadków z udziałem pieszych

W Radomiu jest najwięcej wypadków z udziałem pieszych

8 grudnia 2017

 

14 pieszych zginęło, a 110 zostało rannych w 119 wypadkach, do których doszło w tym roku na terenie podległym radomskiej Policji. To największa liczba zdarzeń i ofiar w garnizonie mazowieckiej Policji.

 

To, że liczba zdarzeń i ofiar jest największa w całym garnizonie wojewódzkiej Policji nie musi być zaskoczeniem. Radom jest największym, po stolicy, miastem w województwie mazowieckim. Ma ponad 214 tys. mieszkańców. Trzeci pod względem liczby mieszkańców Płock ma ich prawie 121 tys. (dane z 2015 roku dla obu miast). Mimo to, ilość zdarzeń z udziałem pieszych i ofiar jest przerażająca – 119 wypadków, w których zginęło 14 osób, a 110 (*) zostało rannych. Żadne inne miasto w garnizonie mazowieckim – z wyłączeniem Warszawy i przyległych do niej powiatów – nie ma w statystyce trzycyfrowej liczby jeśli chodzi o wypadki. We wspomnianym Płocku, który jest po Radomiu na drugim miejscu pod tym względem, doszło do 43 wypadków, w których zginęło 6 osób (38 zostało rannych).

 

Tereny na zero

Są jednostki Policji, bierzemy pod uwagę komendy miejskie i powiatowe, w których w tym roku nie zginął żaden pieszy. I w tej grupie są również komendy z naszego regionu: Białobrzegi (4 wypadki, w których rannych zostało 4 osoby), Przysucha (9 wypadków, 9 osób rannych) i Szydłowiec (10 wypadków, 10 osób rannych).

 

Przysucha może się pochwalić podobną statystyką z zeszłego roku, czyli nie zginął ani 1 pieszy (było 2 wypadki, 4 osoby ranne).

Podobnie było jeszcze tylko w Gostyninie (2016 – 10 wypadków, 0 zabitych; 2017 – 4 wypadki, 0 zabitych), w Sokołowie Podlaskim (2016 – 11 wypadków, 0 zabitych; 2017 – uwaga! 1 wypadek, 0 zabitych) i w Żurominie (2016 – 5 wypadków, 0 zabitych; 2017 – 2 wypadki, 0 zabitych).

 

Wiele do myślenia dają wyniki z Lipska. W tym roku, na terenie powiatu doszło do 7 wypadków, w których zginęło aż 5 osób (2 osoby zostało ranne).

 

W sumie, w tym roku, na terenie garnizonu mazowieckiego doszło do 432 wypadków, w których zginęło 70 osób, a 375 zostało rannych.

 

 

Nie zawsze wina kierowcy

Jeżeli ktoś obwinia za wypadki tylko kierujących pojazdami, to jest w błędzie.

Z policyjnych danych okazuje się, że w dużej części to piesi są winni zdarzeń drogowych.

W Radomiu, takich wypadków odnotowano 42. Zginęło w nich aż 10 osób, a 32 zostało ranne. Biorąc pod uwagę wspomniane wyżej liczby, te statystyki są najbardziej zatrważające. Wynika z nich, że przez swoje zachowanie, albo brak rozsądku i rozwagi piesi sami kusili los, i stworzyli niebezpieczne sytuacje na drogach.

Na terenie podległym komendzie w Lipsku doszło z winy pieszych do 6 wypadków, w których zginęły 4 osoby i 2 zostały ranne.

W Kozienicach było 2 wypadki, w których zginęła 1 osoba, a 1 została ranna.

W pozostałych komendach powiatowych nie było już ofiar śmiertelnych z winy pieszych: w Białobrzegach było 2 wypadki (2 osoby ranne), w Grójcu 6 (6 rannych), w Przysusze 6 (6 rannych), w Szydłowcu 7 (7 rannych), a w Zwoleniu 4 (4 ranne).

 

Z powodu winy pieszych doszło już do 176 wypadków, w których zginęło 41 osób, a 134 zostało ranne.

Tylko na terenie jednego powiatu nie doszło do żadnego wypadku z udziałem pieszych. To wspomniany wyżej Sokołów Podlaski.

 

 

Wypadki na “zebrach”

W Radomiu było w tym roku najwięcej potrąceń pieszych na oznakowanych przejściach. Wystarczy przypomnieć poniedziałkowe popołudnie – 5 potrąceń w ciągu niecałych 3 godzin- i wtorkowy ranek – 2 potrącenia.

W sumie, w Radomiu było 51 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 54 zostało rannych.

Pocieszające może być jedynie, że w kategorii ofiar śmiertelnych nie dzierżymy już palmy pierwszeństwa. W tej niechlubnej statystyce “lepsi” są Żyrardów (5 wypadków, 3 osoby zabite, 3 ranne), Płock (25 wypadków, 2 osoby zabite, 24 ranne) i Wyszków (11 wypadków, 2 osoby zabite, 10 rannych).

Po jednej osobie 1 zabitej na “zebrach” odnotowano w Kozienicach (6 wypadków, 5 rannych) i w Siedlcach (12 wypadków, 11 rannych).

W sumie, w tym roku, na przejściach dla pieszych doszło do 154 wypadków, w których zginęło 10 osób, a 153 zostało rannych.

 

 

Możemy uniknąć wypadków

Po raz kolejny apelujemy do kierujących pojazdami i do pozostałych użytkowników dróg.

Kierowcy! Jeździjcie ostrożnie, zwłaszcza zbliżając się do przejść dla pieszych. Zwolnijcie, bo piesi ubrani są często w ciemną odzież i rzadko kto nosi odblaski.

Piesi! Zanim wejdziecie na jezdnię rozejrzyjcie się dokładnie, a jeżeli już jesteście na przejściu to również obserwujcie co się dzieje na drodze. Jeżeli samochód nie zwalnia, zatrzymajcie się i przepuśćcie go. Co z tego, że macie pierwszeństwo, a zostaniecie potrąceni? Lepiej zatrzymać się na 2-3 sekundy i przepuścić pojazd niż mieć później jakieś problemy zdrowotne. O najgorszych z możliwych skutków nawet nie wspominamy.

 

W okresie od jesieni do wczesnej wiosny piesi są zwykle ubrani w odzież w ciemnych barwach. Na palcach jednej ręki można policzyć, który z pieszych przechodząc przez jezdnię ma odblaski. Od ponad dwóch lat apelujemy, żeby zakładać takie elementy na ręce. Piesi są wtedy widoczni ze znacznie większej odległości dla kierującego. Gdy nie mają odblasków, nawet mimo oświetlenia jezdni, są bardzo słabo widoczni. Co z tego, że na wielu jest oświetlenie, gdy jest ono niewystarczające.

 

Kierowcy i piesi, bądźcie ostrożni na drodze!

Kierowcy, jeździjcie ostrożniej!

Piesi, uważnie obserwujcie co się dzieje na drodze! I noście odblaski!

 

* dane z tego roku – 2017 – dotyczą zdarzeń zanotowanych od 1 stycznia do 30 listopada; otrzymaliśmy je z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

Roman Furciński, fot. Roman Furciński, KMP

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt