[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » NSA: Opłaty w SPPN za postój tylko w wyznaczonym miejscu!

NSA: Opłaty w SPPN za postój tylko w wyznaczonym miejscu!

17-05-2019 12:48


NSA: Opłaty w SPPN za postój tylko w wyznaczonym miejscu!

 

Mieliśmy rację. Kierowcy nie mogą płacić za postój pojazdu samochodowego na całym obszarze Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Radomiu. Mają płacić tylko za postój w wyznaczonych miejscach. Taki jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego!

 

Mamy satysfakcję w walce o prawa obywateli i kierowców. Wyrok NSA z 8 maja nie pozostawia wątpliwości. Po pierwsze, opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego pobiera się tylko za postój pojazdów samochodowych w miejscach wyznaczonych. Po drugie, "Uchwała nr 180/2015 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 31.08.2015 r. w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania, wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat w mieście Radom" jest do poprawki, a konkretnie, jej zapis dotyczący możliwości pobierania opłat w całym obszarze SPPN. To samo dotyczy uchwały wcześniejszej, nr 402/2012 z 24 września 2012 roku.

Opłaty można pobierać, ale tylko w wyznaczonych miejscach. Radni nie chcieli, ale będą musieli zmienić zapisy w uchwale dotyczącej SPPN.

 

 

Zapis w uchwale niezgodny z prawem

W ubiegłą środę Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał skargi klasacyjne od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Wydziału Zamiejscowego w Radomiu, który uznał, że zapis w powyższej uchwale jest zgodny z prawem.

Skargę do NSA na wyrok WSA wniósł z jeden z mieszkańców Radomia, który nie zamierza płacić za postój swojego pojazdu w miejscach nie wyznaczonych oraz na zapis w uchwale mówiący o pobieraniu opłat w każdym miejscu SPPN. Skargę na zapis w uchwale wniósł również Prokurator Okręgowy w Radomiu.

NSA stwierdził nieważności par. 1 ust. 3 uchwał: Nr 180/2015 z dnia 31 sierpnia 2015 roku i Nr 402/2012 z dnia 24 września 2012 roku stanowiących, że "Opłata za parkowanie pojazdów samochodowych obowiązuje w każdym miejscu SPPN, w całym pasie drogowym".

 

- Skargi kasacyjne są uzasadnione. Wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie odpowiadają prawu. Opłaty za postój pojazdu samochodowego w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego pobiera się tylko za postój w wyznaczonym miejscu - uzasadniała ustnie wyrok sędzia Agnieszka Miernik.

 

Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego argumentowała, że wzięto pod uwagę orzecznictwo i wyroki sądów NSA.

 

NSA zasądził tytułem zwrotu kosztów po 1390 zł mieszkańcowi Radomia w każdej sprawie.

 

 

Miejsce wyznaczone znakami

Stwierdzenie przez NSA nieważności zapisu uchwały nr 180/2015 powoduje, iż nie ma on mocy prawnej od dnia jego uchwalenia! Krótko mówiąc, kontrolerzy MZDiK nie mogą sprawdzać czasu postoju aut zaparkowanych poza miejscami wyznaczonymi i karać kierowców wezwaniem do opłat doatkowych. Mogą sprawdzać tylko auta stojące między znakami pionowymi D-18 (parking) z tabliczką "płatny", z a D-18 z tabliczką "koniec".

 

- Znamy wyrok, wiemy o tym wyroku. Prawnicy Biura Rady Miejskiej oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji czekają na jego pisemne uzasadnienie. Gdy poznamy uzasadnienie, zostaną podjęte odpowiednie kroki, pierwszym będzie zapewne zmiana stosownego zapisu w uchwale Rady Miejskiej - powiedział Dawid Puton, rzecznik Miejskieg Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

 

 

Kierowcy mogą dochodzić roszczeń

NSA wydał wyrok w sprawie, o które portal www.radommoto.pl walczy od kilku lat: o oznakowanie miejsc wyznaczonych zgodnie z przepisami (znakami pionowymi i oznakowaniem poziomym), nie karanie kierowców mandatami za postój aut poza takimi miejscami i o reasumpcję wspomnianej uchwały z 31 sierpnia 2015 roku.

Radni, mimo naszych dwóch pism - z czerwca 2016 roku i listopada 2017 roku - w ogóle nie zajęli się sprawą, ani nie podjęli chęci dyskusji na ten temat. Wystarczyły im wyjaśnienia Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji oraz Konrada Frysztaka, zastępcy prezydenta Radomia. Teraz okazało się, że nie mieli oni racji.

 

Kierowcy, którzy parkowali autra w strefie poza miejscem wyznaczonym, a otrzymali wezwanie do zapłaty dodatkowej mogą teraz ubiegać się sądownie o zwrot pieniędzy. Czy MZDiK jest na to przygotowany?

 

- Być może jest jeszcze za wcześnie, żeby odpowiadać na to pytanie. Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku - dodał Dawid Puton.

 

Obiecujemy, że do sprawy wrócimy. Postaramy się pomóc kierowcom, którzy będą chcieli dochodzić swoich roszczeń.

 
/ Roman Furciński, fot. Roman Furciński /


NSA   WYROK   STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA   MIEJSCE WYZNACZONE   AUTO   KIEROWCA   BILET   MANDAT   WEZWANIE   UCHWAŁA   MZDIK   RADA MIEJSKA   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie nosidełko/fotelik samochodowy
nosidełko/fotel... 100.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

16 września 2019 23:02
Imieniny:
Edyty, Kornela, Kamili

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
4,45 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
4,53 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
4,88 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
1,99
 - stacja autogaz przy ul. Kozienickiej
 
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 11.09.2019
kraj
wypadki drogowe - 106
zabici w wypadkach - 2
ranni w wypadkach - 122
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 193
źródło:  www.policja.pl
 
11.09.2019
wypadki drogowe -9
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 13
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 16
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
01.09.2019
wypadki drogowe - 0
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 0
kolizje - 4
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 0
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 2
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH