[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Ciężarówki jeżdżą przez miasto, ale czy muszą?

Ciężarówki jeżdżą przez miasto, ale czy muszą?

09-09-2019 23:06


Ciężarówki jeżdżą przez miasto, ale czy muszą?

 

Wielkie ciężarówki powinny jeździć objazdem, a poruszają się przez ulice w mieście. Może temu zaradzić Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, ale trudno urzędnikom przetłumaczyć, żeby ustawili odpowiednie znaki.

 

Ruch ciężarówek przez miasto nasilił się po zamknięciu al. Wojska Polskiego na czas przebudowy ulicy. MZDiK wytyczył objazdy dla tych dużych pojazdów. Przypomnijmy, od strony Rzeszowa powinny jeździć Słowackiego do ronda (Matki Bożej Fatimskiej), tu skręcić w lewo w al. Grzecznarowskiego, do 1905 Roku, dalej Kielecką oraz Czarnieckiego do ronda Narodowych Sił Zbrojnych i pojechać w kierunku Warszawy lub w ul. Żółkiewskiego (w kierunku Lublina). W drugą stronę, objazd wyznaczono w odwrotnym kierunku.

 

 

Objazd wyznaczony i co z tego?

Część kierowców ignoruje jednak objazd i jedzie przez miasto, ulicami: Słowackiego, 25 Czerwca do Żwirki i Wigury, Kusocińskiego i Warszawską lub Struga, Kozienicką albo Zbrowskiego.

 

- Odcinek ul. Słowackiego od ronda do ul. 25 Czerwca jest drogą powiatową. Mogą się po niej poruszać pojazdy o dopuszczalnej masie do 8 ton na oś – napisał nam Dawid Puton, specjalista ds. kontaktów z mediami w MZDiK. - Mimo wyznaczonych przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji oraz wykonawcę przebudowy alei Wojska Polskiego objazdów, wielu kierowców łamie ten przepis i wjeżdża w tą ulicę niszcząc nawierzchnię. W niektórych przypadkach ma to swoje uzasadnienie, gdyż w centrum miasta znajdują się firmy, do których zaopatrzenie dowożone jest pojazdami o takiej właśnie masie. (pisownia oryginalna)

 

Od kilku miesięcy, wspomnianymi przez nas wyżej ulicami w centrum jeżdżą wielkie ciężarówki. Zauważyliśmy m.in. pojazd wypełniony wielkimi, długimi balami drewna i dowożący towar do magazynu marketu budowlanego przy ul. Żółkiewskiego.

Ciężarówki przemierzające przez wymienione ulice mają najczęściej rejestracje z województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego (z powiatów ostrowieckiego, starachowickiego, opatowskiego). Nie chcą jeździć objazdem.

 

 

Zarządcą dróg w mieście jest prezydent, ale wiadomo, że to MZDiK działa w jego imieniu i upoważnienia, jako zarządca dróg mając m.in. zadanie bieżące ich utrzymanie (nawierzchni) i nadzór nad ich należytym stanem technicznym. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, do zarządcy drogi należy w szczególności przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez ich użytkowników. To, że ciężarówki niszczą nawierzchnie jezdni nie ulega wątpliwości. Do tego można dodać niezbyt bezpieczne miejsca, np. zwężenie jezdni na wiadukcie w ul. Słowackiego i skrzyżowania ulic Słowackiego z 25 Czerwca oraz Żwirki i Wigury z Kusocińskiego.

 

 

Ustawić znak, Policja niech kontroluje

Naszym zdaniem, ruch takich pojazdów można ukrócić ustawiając znak zakazu B-5 (zakaz wjazdu samochodów ciężarowych) i umieszczając na nim lub na tabliczce pod nim masę, np. 12 t. Czyli zakaz by obowowiązywał pojazdy lub zespół pojazdu o masie całkowitej przekraczający 12 t (naturalnie z wyłączeniem dojazdu do magazynów sklepów w pobliżu wspomnianych ulic).

Ustawiając znak na ul. Słowackiego, za rondem Matki Bożej Fatimskiej, na odcinku w keirunku centrum wielu kieroców mocno by się pewnie zastanowiło, czy złamać zakaz. Policja miałaby prawo zatrzymać do kontroli taki pojazd i nałożyć mandat za złamanie zakazu. Teraz, nie może nic zrobić.

Jedynym uprawnionym do kontrolowania jest Inspekcja Transportu Drogowego, ale nie ma na to miejsca.

 

Zgłosiliśmy sprawę podczas posiedzenia Zespołu ds. Poprawy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym przy Straży Miejskiej. Przedstawiciele MZDiK zapisali wniosek, ale do tej pory efektu nie ma.

 
/ Roman Furciński /


CIĘŻARÓWKI   JAZDA   OBJAZD   ZAKAZ   BEZPIECZEŃSTWO   MZDIK   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

21 stycznia 2020 10:31
Imieniny:
Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
4,45 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
4,53 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
4,88 - stacja 1, 2, 3 przy ul. Czarnieckiego
RADOM
1,99
 - stacja autogaz przy ul. Kozienickiej
 
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 20.01.2020
kraj
wypadki drogowe - 61
zabici w wypadkach - 10
ranni w wypadkach - 71
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 159
źródło:  www.policja.pl
 
20.01.2020
wypadki drogowe - 8
zabici w wypadkach - 1
ranni w wypadkach - 8
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 7
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
16.01.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje - 7
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 0
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH