• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Jakich świateł samochodowych używać?

Jakich świateł samochodowych używać?

4 września 2013

 

Byliście kiedyś oślepieni światłami przez innych kierowców? A może wam ktoś dawał znaki, żebyście zmienili światła? Czasami kierowcy zapominają o włączeniu odpowiednich świateł, a to może wiązać się z przykrymi konsekwencjami i wydatkiem z portfela.

 

Każdy samochód wyposażony jest od kilku do kilkunastu rodzajów świateł zewnętrznych. Ich stosowanie reguluje ustawa “Prawo o ruchu drogowym”. Mimo istniejących w tym zakresie przepisów, korzystanie z nich nie zawsze jest proste i oczywiste dla każdego kierowcy. Najczęściej błędy pojawiają się podczas korzystania ze świateł do jazdy dziennej, mijania, drogowych (tzw. długich) i przeciwmgłowych.

 

Punkty karne i mandat

Nieprawidłowe zastosowanie świateł może spowodować uszczerbek dla naszego budżetu. Najwięcej punktów karnych, bo aż 4, otrzymają kierowcy za brak świateł od zmierzchu do świtu. Nie obędzie się również bez mandatu. Takie przewinienie oznacza 200-złotowy mandat karny.

 

 

Zgodnie z przepisami, ze świateł mijania należy korzystać podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Kierowca może zastąpić je światłami do jazdy dziennej w porze od świtu do zmierzchu. Co ważne, w porze od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania (lub łącznie z nimi) można używać świateł drogowych. Jest to dopuszczalne, jeśli nie oślepi to innych kierowców, albo pieszych poruszających się w kolumnie.

 

– Przepisy oraz dobra praktyka mówią, że światła drogowe należy wyłączyć w przypadku, gdy z przeciwka zbliża się inny pojazd lub gdy zbliżamy się do auta przed nami. Nie zastosowanie się do tej zasady może spowodować oślepienie kierowcy, a w konsekwencji doprowadzić nawet do kolizji – mówi Dawid Nowicki z Flotis.pl. – Nie zapomnijmy o tym, że przyczyny wypadków są często złożone. Jedną z nich jest niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. Informacje takie łatwo potwierdzić, jeśli, na przykład, w firmowym aucie znajduje się monitoring pojazdów GPS. W innym przypadku pozostaje tylko liczyć na ekspertyzy biegłych.

 

Ze świateł mijania należy również korzystać w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej, np., mgłą lub opadami atmosferycznymi. Można ich wówczas używać jednocześnie z światłami przeciwmgłowymi przednimi lub zamiast nich.

 

Uwaga na światła przeciwmgłowe

Możemy wyróżnić dwa rodzaje świateł przeciwmgłowych, przednie i tylne. Tych pierwszych należy używać w przypadku zmniejszonej przejrzystości na drodze. Oprócz tego możliwe jest także włączenie ich na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi w okresie od zmierzchu do świtu nawet w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Światła przeciwmgłowe tylne należy stosować w sytuacji zmniejszonej przejrzystości powietrza, jednak pod warunkiem, że widoczność ta ograniczona jest do odległości mniejszej niż 50 m. Jeśli warunki na drodze ulegną poprawie kierowca zobowiązany jest wyłączyć te światła.

Roman Furciński, źródło: Flotis.pl, fot. Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt