• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Gdy w czasie wakacji przydarzy się wypadek

Gdy w czasie wakacji przydarzy się wypadek

27 lipca 2017

 

Wyjazd samochodem na urlop może być przyjemny, nawet na dużych odległościach. Mogą ją zburzyć nieprzewidziane i niemiłe sytuacje, typu kolizja lub stłuczka. To może się przytrafić każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Co zrobić w takiej sytuacji?

 

Według danych Komendy Głównej Policji, podczas zeszłorocznych wakacji na polskich drogach doszło do 9 885 wypadków i 98 190 kolizji. Jak informuje Komisja Europejska, w zeszłym roku poważne obrażenia poniosło aż 25,5 tys. osób podróżujących po krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej.

Zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy na drogach panuje wzmożony ruch może dojść do przykrych zdarzeń. Jednak nie wszyscy poszkodowani wiedzą, jak w takich sytuacjach dochodzić swoich praw.

 

Kolizja w kraju…

Wypadek czy kolizja może przytrafić się każdemu. Lepiej dmuchać na zimne i dowiedzieć się, jak dochodzić swoich praw, jeśli przydarzy się taka sytuacja.

W przypadku, gdy nie ma osób rannych, należy przede wszystkim zabezpieczyć teren zdarzenia, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Warto zrobić zdjęcia przedstawiające uszkodzenia auta oraz spisać ze sprawcą zdarzenia odpowiednie oświadczenie.

 

– Takie oświadczenie powinno zawierać: dane sprawcy kolizji, kategorię i numer prawa jazdy, dane ubezpieczyciela, numer polisy OC oraz opis okoliczności, w jakich doszło do kolizji. W przypadku, gdy sprawca zdarzenia nie chce udzielić nam potrzebnych informacji, na miejsce powinniśmy wezwać policję, która sporządzi notatkę urzędową ze zdarzenia drogowego – wyjaśnia Edyta Szymkowiak, p.o. dyrektora Departamentu Dochodzenia Roszczeń, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanym w uzyskaniu odszkodowania.

 

Sprawca kolizji ma obowiązek pokryć wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonego auta.Gdy zostaliśmy ranni, przede wszystkim należy nam się wypłata zadośćuczynienia za doznane obrażenia ciała i odszkodowanie za poniesione w związku z tym koszty. Starając się o wypłatę takiego świadczenia powinniśmy przedstawić: pełną dokumentację medyczną z wynikami wszystkich wykonanych badań i konsultacji medycznych, rachunki za wykupione leki, dojazd do placówek medycznych czy rehabilitację. Możemy się również starać o odszkodowanie za utracony dochód związany z niezdolnością do pracy.

 

– O takie świadczenie mogą się starać nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale również zatrudnione na umowę o dzieło czy zlecenie. Wystarczy, że wraz z pracodawcą oszacują, ile mogłyby zarobić w czasie niezdolności do pracy – dodaje Edyta Szymkowiak z DRB.

 

i za granicą

Dochodząc swoich praw do odszkodowania za stłuczkę lub wypadek poza granicami Polski, szczególnie ważne jest, aby zadbać o odpowiednio przygotowaną dokumentację. Nie różni się od tej, którą należy przedstawić w przypadku zdarzenia w Polsce. Warto pamiętać, że cały proces odszkodowawczy możemy przeprowadzić w naszym kraju, co umożliwia nam bieżącą kontrolę wydawanych decyzji i likwidację szkody w krótkim czasie.

 

– W przypadku, gdy szkoda powstanie w kraju należącym do Unii Europejskiej możemy zażądać wypłaty przysługujących nam świadczeń od zagranicznego ubezpieczyciela, w którym sprawca wypadku ma wykupione OC. Swoje roszczenia powinniśmy kierować do polskiego zakładu ubezpieczeń, który jest  korespondentem zagranicznego ubezpieczyciela w Polsce.  Informacje na temat korespondentów uzyskamy kontaktując się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – tłumaczy ekspert DRB.

 

Gdy dane towarzystwo nie będzie miało korespondenta w Polsce, szkody będą rozpatrywane przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, pełniące funkcję organu odszkodowawczego.

Jeśli wypadek miał miejsce w kraju nie należącym do UE, a należącym do Systemu Zielonej Karty, wówczas za likwidację szkód w ramach tego systemu odpowiada Biuro Narodowe tego właśnie kraju. Istotnym jest kto był sprawcą wypadku. Inne bowiem kroki będziemy musieli podjąć w przypadku, gdy sprawcą będzie kierujący pojazdem na lokalnych tablicach rejestracyjnych, a inne kiedy sprawcą będzie kierujący pojazdem zarejestrowanym w jednym z państw Unii Europejskiej. Jeśli, np., w Niemczech wypadek z naszym udziałem spowodował kierowca z kraju nie należącego o UE będą obowiązywały procedury związane z Zieloną Kartą.

Roman Furciński, źródło: Good One PR, fot. Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt