[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Osiedlowe uliczki: uważajcie jak jeździcie!

Osiedlowe uliczki: uważajcie jak jeździcie!

03-12-2019 09:03


Osiedlowe uliczki: uważajcie jak jeździcie!

 

Wymuszenia pierwszeństwa przejazdu przez kierowców aut i rowerzystów są codziennością na skrzyżowaniach z ul. Komunalną na osiedlu Dzierzków. To, że jeszcze nie doszło do wypadku należy zawdzięczać czujności i zimnej krwi kierowców wyjeżdżających na tę ulicę z ulic z pierwszeństwem przejazdu. Po wprowadzeniu strefy ograniczonej prędkości, skrzyżowania są równorzędne i pierwszeństwo ma nadjeżdżający  prawej strony!

 

Chcemy wjechać z ul. Puławskiej w ul. Komunalną. Ale kierowcy aut jadący ul. Komunalną od strony ul. Lubelskiej ani myślą, żeby się zatrzymać. Ostro hamujemy, żeby nie doszło do zderzenia.

Tak samo jest z rowerzystami. Jedni jadą szybko, inni wolniej rekreacyjnie, kolejni wiozą na bagażnikach zakupy z pobliskiej Giełdy Rolnej. Nikt nie myśli, żeby zwolnić, rozejrzeć się, czy może wjechać bezpiecznie na skrzyżowanie.

I jedna grupa, i druga łamie przepisy ruchu drogowego. Powinni przepuścić nadjeżdżających z prawej strony, ul. Puławską, bo są to skrzyżowania równorzędne!

 

Zmieniła się organizacja ruchu!

Jadąc ul. Komunalną od ul. Lubelskiej (w kierunku ul. Odrodzenia) jest obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającym z prawej strony w czterech miejscach, kolejno: dojeżdżając do skrzyżowania z ul. Zwoleńską, do skrzyżowania z uliczką łączącą ulice Komunalną i Długojowską, do skrzyżowania z ul. Puławską i dalej, z uliczką ślepą między szeregówkami. Na tych wszystkich skrzyżowaniach trzeba przepuścić wyjeżdżających z prawej strony. Jedynym wyjątkiem na tym odcinku jest skrzyżowanie z ul. Pomorską, na której jest „strefą zamieszkania” – tam jadący ul. Komunalną mają pierwszeństwo (wyjeżdżający z ul. Pomorskiej włączają się do ruchu i muszą przepuścić wszystkich poruszających się ul. Komunalną).

 

- Ja mieszkam 30 lat na tym osiedlu i ulica Komunalna ma pierwszeństwo – argumentował jeden z rowerzystów, któremu zwróciliśmy uwagę na wymuszenie pierwszeństwa.

 

 

Kiedyś miała, owszem, ale po zmianach w organizacji ruchu, po wybudowaniu asfaltowego odcinka między ulicami Lubelską a Zwoleńską (w czerwcu ubiegłego roku został oddany do użytkowania), zmieniono organizację ruchu. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji wprowadził strefę ograniczonej prędkości (do 30 km/h, tzw. Tempo 30) i tym samym skrzyżowania z ul. Komunalną stały się skrzyżowaniami równorzędnymi (poza wspomnianym skrzyżowaniem z ul. Pomorską).

 

- Pamiętajmy o tym, że w strefach ograniczonej prędkości, zarządca drogi nie ma obowiązku informowania o typie skrzyżowania, czyli nie musi informować znakami pionowymi o pierwszeństwie na skrzyżowaniu. Jeżeli nie ma znaku „droga z pierwszeństwem przejazdu”, bądź „ustąp pierwszeństwa przejazdu” takie skrzyżowanie należy traktować jako skrzyżowanie dróg równorzędnych i w tym przypadku, kierowca nadjeżdżający z prawej strony ma pierwszeństwo. Dodatkowo, wszystkie progi zwalniające nie muszą być oznakowanie znakami ostrzegawczymi – wyjaśnia sierż. szt. Marcin Sawicki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wójewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

 

Nie ma znaków = pierwszeństwo z prawej strony

Bardzo dużo wymuszeń pierwszeństwa jest przy skrzyżowaniu ul. Długojowskiej z uliczką (bez nazwy) łączącą tę z ul. Komunalną. Wszyscy wyjeżdżający z tej uliczki przejazdowej powinni być przepuszczeni przez jadących ul. Długojowską (nadjeżdżających od strony ul. Odrodzenia) i ul. Komunalną (od strony ul. Lubelskiej).

 

- Przy skrzyżowaniu jest ustawiony znak ograniczonej prędkości Tempo 30, ale ten znak nie informuje o organizacji pierwszeństwa na tym skrzyżowaniu. Mamy do czynienia ze skrzyżowaniem dróg równorzędnych, ponieważ nie występują, ani znak „ustąp pierwszeństwa”, ani „droga z pierwszeństwem przejazdu” – dodał sierż. szt. Marcin Sawicki.

 

 

Obserwując zachowania użytkowników dróg na wspomnianych skrzyżowaniach i wiedzeni obawą, że w każdej chwili może dojść do kolizji lub wypadku, kilka razy sugerowaliśmy urzędnikom z MZDiK, żeby chociaż wymalować na jezdniach, przed każdym równorzędnym skrzyżowaniem, na drogach podporządkowanych linie P-13 (linia warunkowego zatrzymania – złożona z trójkątów) lub P-14 (linia warunkowego zatrzymania – złożona z prostokątów) albo P-15 (trójkąt podporządkowania). Od ponad roku, propozycja pozostaje bez odpowiedzi.

 

Sytuacje na Dzierzkowie są przykładowymi jakie można spotkać na innych osiedlach. Kierowcy i rowerzyści, zwracajcie uwagę na znaki, nie jeździjcie na pamięć, na drodze nie jesteście sami.

 
/ Roman Furciński /


SKRZYŻOWANIE DRÓG RÓWNORZĘDNYCH   STREFA OGRANICZONEGO RUCHU   TEMPO 30   AUTO   KIEROWCA   ROWERZYSTA   PIERWSZEŃSTWO PRZEJAZDU   WYJAZD   KOLIZJA   ZASADA PRAWEJ RĘKI   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

12 lipca 2020 15:28
Imieniny:
Jana, Pameli, Weroniki

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 09.07.2020
kraj
wypadki drogowe - 84
zabici w wypadkach - 9
ranni w wypadkach - 92
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 200
źródło:  www.policja.pl
 
09.07.2020
wypadki drogowe - 9
zabici w wypadkach - 1
ranni w wypadkach - 9
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 11
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH